Tрибина "Подршка привреди и пољопривреди у години предузетништва"
Трибина „Подршка привреди и пољопривреди у години предузетништва“ одржана је вечерас у препуној сали општине Младеновац, у организацији општинског одобора Српске напредне странке.
На трибини су говорили проф. др Александра Томић, народна посланица у претходном скупштинском сазиву и председница Одобра за привреду, регионални развој, трговину туризам и енергетику, Маријан Ристичевић, народни посланик у претходном сазиву и председник Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду, Тамара Јуренић, саветница министра привреде и Микан Миросавић, председник Савета за привреду општинског одобра Српске напредне странке у Младеновцу.
Наташа Јовановић, члан Привременог органа градске општине Младеновац и кандидат за народног посланика на листи „Александар Вучић-Србија побеђује“ поздравила је госте и пожелела им добродошлицу.
„Полазећи од неопходности да се пружи снажан подстицај развоју приватног предузетништва, Влада је донела одлуку да 2016. годину прогласи годином предузетништва у Србији. Овај значајан пројекат треба да уједини напоре надлежних министарстaва и институција на националном нивоу, али и свих других партнера који су спремни да се укљуће и помогну развој предузетништва. Зато смо вечерас позвали стручне људе који ће говорити о темема из области привреде и пољопривреде“, рекла је Наташа Јовановић.
Присутне привреднике и пољопривреднике поздравио је и Микан Миросавић, председник Савета за привреду општинског одобра Српске напредне странке у Младеновцу и кандидат за одборника на листи "Александар Вучић-Србија побеђује".
„Разлог због којег сам данас овде је управо жеља да пробамо да учинимо нешто за нашу општину. Знате добро да смо ми индусријски град и сигуран сам да се сећате какве смо фабрике имали. Верујем да ћемо све учинити да то имамо поново, само у другом облику. Драпшин је преузео СДПР и надам се да ће то предузеће врло брзо почети да послује као једна озбиљна фирма и да ће се радници вратити у Драпшин. Искрено се надам да ће и Младеновац ускоро добити значајне пројекте и да ће нам наши вечерашњи гости помоћи у томе да добијемо неку фабрику и запослимо бар 1.000 људи“, рекао је Миросавић.
Обраћајући се присутнима, проф. др Александра Томић, народна посланица у претнодном скупштинском сазиву и председница Одобра за привреду, регионални развој, трговину туризам и енергетику, нагласила је да закони, суштински, треба да отворе нове могућности привредницима и пољопривредницима да боље раде и да заједно са државом стварају нове вредности.
„Поред Закона о приватизацији и стечају, у претходном периоду донели смо и нове законе који омогућују да се унапред планира развој приватног сектора и предузетништва. То је Закон о улагањима, Закон о задругама, као и нов Закон о пољопривредном замљишту. Србија, као држава, није спремна за нова тржишта зато што нисмо довољно организовани. Закон о задругама, рецимо, треба да нам помогне да умрежени и уједињени изађемо на различита тржишта са својим производима, да постигнемо много већу цену и да обезбедимо боље пословање. Влада републике Србије је размишљала о томе да будућност пословања у Србији мора да буде предвидива, да можете да планирате своја улагања у наредних десет година“, рекла је Александра Томић.
Драгана Стоиљковић из Канцеларије за пољопривреду општинског одбора Српске напредне странке у Младеновцу, оценила је да је за осам месеци, од када је Привремени орган преузео управљање општином, за пољопривреду урађено више него у претходних десет година, иако, како је истакла, увек може више. Она је подсетила да је на основу јавног позива Управе за пољопривреду града Београда у прошлој години општина Младеновац добила 14 пластеника и 3 система за наводњавање у укупном износу од близу шест милиона динара.
„Надамо се да ће на овогодишњем конкурсу, који је у току, та цифра бити дупло већа и да ће од 12 до 15 милиона подстицајних средстава које даје град Београд, добити пољопривредници из Младеновца. До сада је пријављењно више од 60 произвођача. Савет за пољопривреду је са челницима општине обишао сва младеновачка села како би анимирали пољопривредне прозвођаче да конкуришу за подстицајна средства Града и Републике. Осим подстицаја које одобрава Град, постоје и бесповратна средства Министарства пољопривреде, као што су субвенције за механизацију, за куповину приплодних грла, подизање нових засада. Све информације можете добити у канцеларији Српске напредне странке у Младеновцу. Надам се да ће се направити та спона између пољопривредних произвођача и државних институција која до сада није постојала јер, основни разлог због чега људи нису конкурисали је тај што нису били довољно информисани, рекла је Драгана Стоиљковић.
Говорећи о години предузетнишва, Тамара Јуренић, саветница министра привреде, рекла је да су покренута 33 програма помоћи који садрже различтие видове финансијских и нефинансијских активнсти. Она је казала да Србија у будућности може да буде земља предузетнишва и да држава ради на стварању бољег и квалитетнијег амбијента, како би тај процес био настављен и унапређен. Јуренић је позвала привреднике да се обрате надлежном Министарству где ће у сваком трентуку добити потребну помоћ и подршку за развој предузетништва.
Подсетимо, Влада Србије је из буџета за ову годину, за директну подршку малим и средњим предузећима одвојила више од 16 милијарди динара. Од тога, 4,4 милијарде су бесповратна средства, а 11,38 милијарди динара биће опредељено за кредите и гаранције. Предвиђено је 33 програма помоћи, који садрже различите видове финансијских и нефинансијских активности.