СТЕФАНОВИЋ: ПАРТИЈСКА КАРТА НЕЋЕ БИТИ ЗАШТИТА
Хапшење Драгољуба Симоновића, председника општине Гроцка и члана Главног одбора Српске напредне странке (СНС), доказ је да у Србији не постоји нико ко може да се извуче с криминалом, изјавио је данас министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић.
"Симоновића познајем, дуги низ година сам сарађивао с њим и био сам изненађен да је овако нешто могло да му падне на памет и да овако нешто може да организује, али без обзира што ми те људе познајемо и што никоме од нас то није пријатно, показујемо да не постоји нико ко је политичар, полицајац, судија, тужилац, носилац неке друге јавне функције, а за кога прибавимо доказе, да може да се извуче са криминалом. Ако је чинио криминал, за тај криминал ће морати да одговара и нико није заштићен. Не значи да ће партијска карта бити заштита", казао је Стефановић.
Подсетивши да је Симоновић ухапшен као главни осумњичени за организацију паљења имовине новинара портала Жиг Инфо Милана Јовановића, министар је навео да он није једини у том ланцу.
"Ово је била веома сложена истрага, јер је много људи учествовало у томе. Поред Симоновића, који се сумњичи да је кључни организатор, имамо у том ланцу припадника полиције који је учествовао и једног од осумњичених који је затим нашао двоје непосредних извршилаца. Дакле сложен ланац зато што имате по једног човека који је фактички био у контакту са оним другим и јако мало материјалних доказа јер је ватра скоро све уништила", казао је Стефановић.
Поновио је да полиција када има информације о некој истрази не може увек да изађе у јавност с њима јер се, како је казао, таква истрага никад не би завршила и нико не би био ухапшен.
Такође је казао да утврђивање везе између налогодаваца и извршитеља није лак посао и нагласио да су у овом случају припадници полиције показали да су професионалци.
"Људи из полиције заиста су професионалци. Они знају колико је оваква врста случајева значајна за нашу земљу. Знају колико је важно да Србија покаже да не постоји нико недодирљив и да ово није земља у којој ће неко да мисли да може да врши кривична дела и нико му ништа не може. Тако нешто више не постоји у Србији, можда је некад постојало, али данас се не може рећи", закључио је Стефановић.
Како је казао, зна да многи мисле по систему "дочепао се неке функције и сад то значи да не постоји начин да га приведете".
"Али имали смо и други пример да неко ко зна да је чинио кривично дело у неком преиоду свог живота или док је вршио власт пређе у опозицију и онда каже ''ја сам сад опозициони политичар и ако ме истражујете, ви то радите јер се ја бавим политиком, ако ме ухапсите, то је политички прогон'', па не пријатељу, хапсимо оног за кога се обезбеде докази да је чинио кривично дело", нагласио је Стефановић.
Додао је да полиција ради на истрази странке која се, како је нагласио, озбиљно сумњичи да је учествовала у прању новца.
"Нећу излазити са именима док се потпуна истрага не заврши, али ту су врло озбиљне индиције не само полиције и тужилаштва већ и других државних органа који се баве борбом против прања новца. Перачке операције преко предузећа. Мрежа је направљена, врло је јасно како се то ради. Они сваки дан кажу ''е, на нас се врши притисак''. Па шта сад то значи, ви сте прали новац и нико не сме да вас погледа? Наравно да ће се истражити свако", казао је Стефановић.
Како је поновио, у СНС може да се учлани ко хоће и свако је добродошао, али то не значи да ће му чланска карта странке бити било каква врста заштите.
"Као што сам рекао полицији. Полицијска значка полицајцу није заштита, заштита му је честито обављање свог посла. И тако највећи број људи у полицији ради, као што је и највећи број људи у СНС ушао желећи да уради нешто добро у Србији. Овакве ствари када се догоде добра су опомена и упозорење да се кривично дело неће на крају исплатити", закључио је Стефановић.
Полиција истражује сваку претњу
Полиција истражује сваку претњу упућену на друштвеним мрежама, поштом, директно или путем медија и чим је уочена, истрага се покреће, изјавио је данас министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић коментаришући нападе и претње упућене новинарима.
"Ми смо намерно изабрали да не излазимо често у јавност са информацијама, не желимо да тим информацијама закомпликујемо на било који начин живот људи, нити да их угрозимо. Ми истражујемо сваку претњу, на Твитеру, Фејсбуку, упућену поштом, директно, у медијима чим то уочимо, истрага почиње", казао је Стефановић.
Према његовим речима, проблеми савремених технологија су такви да су они који прете прикривени и за откривање њиховог идентитета неопходно је обратити се провајдеру, тојест, на пример, Твитеру или Фејсбуку са захтевом за добијање ИП адреса са којих је претња упућена.
"Они некада у складу са својом политиком, одбију да доставе те информације. Онда се ми путем међународне правне помоћи обратимо тужилаштвима тих држава, њиховим министарствима правде, њиховој полицији, али некад и они не могу да дођу до тих информација или нам не одговарају или одговор чекамо месецима, некад и годинама. Причам о реалним проблемима", казао је Стефановић.
Према његовом мишљењу, као министру полиције много би било боље да открије апсолутно свакога да би дестимулисао свакога и да би полиција показала да таква врста кривичних дела нису дозвољена и да сви људи у Србији треба да престану да прете.
"Мене не интересује ко је које боје и која је странка, и да ли се неком нешто свиђа или не, већ то да није дозвољена претња", навео је министар.
Како је казао, у српској јавности је постојала таква врста дисбаланса зато што "неки људи мисле да је њима све дозвољено".
"Ти који су имали партијске књижице, данас себи дају за право да изговарају много теже речи него што то чини било ко ко подржава власт. Дакле, ови из опозиције треба исто тако да апелују, а нажалост врло често се само руководство, тј. лидери Савеза за Србију, упуштају у претње, увреде и дају импулс онима који их прате, а међу којима има доста пристојних и нормалних људи, импулс да је то потпуно у реду и потпуно дозвољено и онда се креира друштво у којем је нормално да се неком прети. Није нормално, кажњиво је и биће кажњено", казао је Стефановић.
Увреда се гони, како је казао, по приватној тужби, док држава гони претње.
"Држава ће, наравно то да гони. Не можете да претите неком смрћу, убиством, инсинуирате то, јер угрожавате људима сигурност, и то није нормално. Претње, напади на новинаре, угрожавање њихових живота нису дозвољени и за то ће свако одговарати пред судом", истакао је Стефановић.
Стефановић је додао да то исто важи и за оне људе који данас припадају некој опозицији или који су некада били на власти и сад хоће да се врате.
"Ми показујемо да недодирљивих нема, да хоћемо и у својим редовима да покажемо да ће се то кажњавати, али то онда морају да ураде и други, ако хоћемо да имамо пристојну Србију. Они исто морају да знају да није нормално да упућују претње и позивају на линч. Не можете да кажете ''хајде да силујемо неку жену''. Не смете то да радите, то инспирише насиље и изазива мржњу", нагласио је Стефановић.
Извор: Танјуг/ТВ Пинк