Вести

Одржана трибина “Примена новог закона о озакоњењу”

У циљу информисања грађана о томе на који начин могу да легализују своје нелегално изграђене објекте, јефтиније и једноставније него претходних година, општински одбор Српске напредне странке Младеновац организовао је трибину “Примена новог закона о озакоњењу”.

Владан Глишић, кандидат за председника општине Младеновац на листи „Александар Вучић-Србија побеђује“ и председник Привременог органа градске општине Младеновац, поздравио је присутне и рекао да је циљ општине, да у складу са мерама Владе, у наредном периоду озакони све објекте.

„Закон о озакоњењу не само да је прописао једноставнију и бржу процедуру, већ је утврђивањем таксе за различите врсте објеката пружио једнаку могућност свим грађанима да уз мале трошкове озаконе своје објекте. Треба рећи и то да 70 одсто прихода од такси иде локалним самоуправама које тај новац могу користити за унапређење комуналне инфраструктуре. На територији градске општине Младеновац до сада је евидентирано укупно 283 незаконито изграђена објекта, што заједно са 18 објеката који су у истој зони, а за које су раније донета решења о рушењу и уклањању у поступцима инспекцијског надзора, чини 301 објекат чије је решење прослеђено надлежном одељењу за комуналне, урбанистичке, грађевинске и послове заштите животне средине. На тај начин је почела процедура њиховог озакоњења. Програм пописа са зонама и динамиком пописа објављен је на званичном сајту градске општине Младеновац. Такође, на општинском сајту се објављују информације о активностима пописних комисија, улице у којима се обавља попис и остале информације које су од значаја за грађане, како би се попис објеката што ефијкасније обавио“, рекао је Глишић.

Помоћник министра у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Даринка Ђуран, рекла је да у Србији постоји око милион и по нелегално изграђених објеката и више од 800 хиљада поднетих захтева за легализацију, али да ће тек ће 26. новембра бити познат прецизан број. Ђуран је додала да је Београд веома добро кренуо са применом Закона и да ће ускоро бити издато хиљадито решење о озакоњењу.

„Закон је предвидео да се сви незаконито изграђени објекти на територији Србије коначно попишу и да они који раније нису поднели захтев за легализацију то сада учине. Грађани треба сами да почну да пријављују своје незаконито изграђене објекте, уколико то нису учинили до сада. Након што се пријаве, пописна комисија долази код њих и пописује њихов незаконито изграђени објекат. Овај закон је умногоме олакшао поступак озакоњења, како у погледу самих такси за плаћање, тако и у погледу потребне документације. Ранији закони су предвиђали јако скупу и обимну техничку документацију и доказивање имовинско правних односа било је јако сложено. Апелујемо да сви грађани до 27. новембра 2016. године искористе Закон о озакоњењу и легализују своје објекте. Сви објекти који не буду пописани и озакоњени до тог рока, заиста ће се и рушти“ рекла је Даринка Ђуран.

Присутни грађани имали су прилику да поставе питања и сазнају све појединости о значају и повољностима који нуди Закон о озакоњењу објеката, који је Скупштина републике Србије усвојила крајем 2015. године, како би се решило питање нелегалне градње.