Вести

БРНАБИЋ: ВУЧИЋ ВОДИ СРПСКУ ПОЛИТИКУ И РАДИ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ

Ана Брнабић изјавила је да грађани свакога дана имају прилику да виде људе који добијају велики простор у одређеним медијима, само ако кажу нешто против Србије, Срба на Косову и Метохији и Александра Вучића.

Брнабић је навела, гостујући на ТВ Пинк, пример Раде Трајковић, која је једном приликом рекла да "Вучић има подршку Запада да заврши признање Косова" док је јуче изјавила да је "Вучић чедо руске политике и да има обавезу према њима".

"Да ли је Вучић руски или западни човек? Да ли ови људи размишљају о томе шта причају из дана у дан или је само битно рећи нешто против Александра Вучића? Они не разумеју једну ствар - да је Александар Вучић српски човек. Да води српску политику у складу са интересима Републике Србије", рекла је Брнабић.

Како је додала, за такве људе је то тешко да разумеју пошто полазе од себе, а они увек морају да буду експоненти нечије политике.

"Слушамо већ годинама да је Вучић доведен да призна Косово, али ево још га није признао. Сада слушамо да је руски човек, а сетимо се тезе у изборној кампањи да ће санкције Русији Вучић увести 4. априла, одмах после избора. И где су сада те санкције? Толико о њиховом кредибилитету и одговорности за изговорену реч", одговорила је Брнабић.

 

Србија показала да уме да управља кризним ситуацијама

Брнабић је изјавила да ће предстојећа зима бити тешка и да се зато ради све како би се обезбедило довољно енергената за грађане и привреду, поручивши да је Србија показала да уме да управља кризним ситуацијама.

Брнабић је навела да пандемија коронавируса сада изгледа безазлено у односу на ово што сада живимо и што нам се спрема, додавши да се Влада сваки дан бави тиме колико имамо обезбеђених енергената.

Премијерка је подсетила на то да је са Мађарском потписан уговор о складиштењу гаса за наше потребе, као и да је почело пуњење складишта у тој земљи и нашег складишта у Банатском Двору.

Преговарамо око додатне количине угља, јер имамо проблема око копања нашег угља и настојимо да радимо што брже да што више затворимо наш електроенергетски систем и да имамо све што је потребно за наше грађане и привреду, али и да те цене не расту као што расту у Европи, рекла је Брнабић.

Председница Владе је указала на то да се у Србију прелива криза из других земаља и да ће, уколико немачка привреда стане, а која овде запошљава више од 75.000 људи, наша земља имати огроман проблем.

Брнабић је истакла да се држава зато бори за цену гаса и електричне енергије како би домаћа привреда била конкурентна, подједнако и стране и домаће компаније.

Премијерка је, такође, рекла да је резолуција о Србији, коју је недавно усвојио Европски парламент (ЕП), необавезујући документ али и јасна порука, пре свега, Србима на Косову и Метохији.

Брнабић је оценила да је поента усвајања таквих докумената да се стално врши притисак на Србију, додавши да је резолуција ЕП потпуно у складу са политиком која каже да Бриселски споразум постоји за Београд али не и за Приштину.

На том споразуму стоји потпис Брисела, односно Кетрин Ештон. Како можете нешто да тражите од Београда а дуже од девет година не можете да обезбедите примену споразума који има 15 тачака, навела је премијерка.

Према њеним речима, првих шест тачака Бриселског споразума се односи на Заједницу српских општина (ЗСО) а преосталих девет је Београд већ испунио.

Кад имате право да усвајате онакву резолуцију, да нам сваког дана причате о нашим обавезама, које иначе нигде нису записане, онда питам где је Заједница српских општина (ЗСО), рекла је премијерка.

Брнабић је поновила да се у званичном документу ЕУ за Поглавље 35, нигде не помиње међусобно признање Србије и "Косова" већ да је "Косово" представљено звездицом у складу са Резолуцијом Савета безбедности УН 12.44.

Председница Владе је објаснила да се ту помиње свеобухватна нормализација у складу са Резолуцијом 12.44, а да се нигде не помиње међусобно признање.

Брнабић је, поводом упада специјалне јединице косовске полиције у Штрпце, оценила да се тренд насиља над Србима на Космету захуктава и да терор над њима постаје у сваком смислу све гори и страшнији.

Ове године смо видели нове ствари које је Приштина урадила - укинула је право гласа Србима на Космету, најпре на референдуму а потом и на изборима 3. априла, предочила је председница Владе.

Према њеним речима, на то су ЕУ и Квинта реаговали само саопштењем, а Приштина се потом пријавила за чланство у Савету Европе, организацији која је чувар људских права.

Брнабић је истакла да је атентат на бившег премијера Јапана Шинзо Абеа тужна вест за Србију јер је, према њеним речима, много урадио на економском и политичком зближавању двеју земаља.