Интервју – Горан Спасојевић: Програм развоја спорта - историјски документ
Програм развоја спорта до 2018. године, који је усвојио Привремени орган градске општине Младеновац, представља историјски важан документ који ће регулисати многе сегменте у овој области, рекао је један од координатора општинског одбора Српске напредне странке у Младеновцу и градски одборник Горан Спасојевић. У разговору за mladenovac.sns.org.rs Спасојевић се осврнуо и на друге активности и мере које се предузимају у циљу развој спорта у општини Младеновац, али и на тренутну ситуацију на локалној политичкој сцени.
Због чега је битно доношење Програма развоја спорта градске општине Младеновац до 2018. године и шта Програм тачно подразумева?
- Oво је историјски документ јер нешто слично општина Младеновац никада није имала. Чињеница да се без Програма развоја спрота не може конкурисати за програме и пројекте у области развоја спорта и инфраструктуре говори у прилог томе колико је важно имати такву стратегију. Знате и сами да су све озбиљне локалне самоуправе, које су имале такав документ, остваривале право на далеко већа новчана средства. Осим тога, можда је и најважније то што ћемо сада врло јасно знати где ће одлазити и како ће се трошити средства намењена финансирању пројеката из ове области. Морам да напоменем и то да је наш Програм оцењен као најбољи на територији града Београда и један од најбољих у Србији.
Да ли су у Програму развоја спорта дефинисане конкретне активности и пројекти? Који су приоритети када је у питању школски спорт, а који када је реч о рекреативном, односно, врхунском спорту?
- У Програму су дефинисани приоритети за сваку област коју сте поменули а конкретне мере и активности биће дефинисане Акционим планом чија је израда у току. Акценат ће, између осталог, бити на омасовљењу школског и аматерског спорта како бисмо деци омогућили здрав раст и развој. Чињеница да у последње време имамо све мање младих на спортским теренима указује на то да се школским и аматерским спортом нисмо довољно бавили или смо то радили на погрешан начин. Организовање турнира и других програма у сфери рекреативног спорта само су део планираних активности. Акциони план ће се врло брзо наћи пред очима јавности и моћи ћете јасно да видите кроз које активности ћемо реализовати циљеве зацртане у Програму развоја спорта до 2018. године. Тим који је радио на писању Програма ради и на сачињавању Акционог плана.
Да кажемо да су у израду Програма развоја спорта били укључени истакнути спортски радници, као и представници Канцеларије за младе. Међутим, Младеновчане сасвим сигурно интересује када ће видети прве конкретне резултате?
- Управо тако. На Програму су радили стручњаци из области спорта и инфраструктуре, као и из бројних институција које се баве спортским активностима. Први конкретни резултати биће видљиви већ у првом кварталу ове године, одмах по усвајању Акционог плана који ће бити усаглашен са финансијским могућностима локалне самоуправе.
Лепа вест за Младеновац је да ће Фудбалски савез Београда финансирати постављање терена са вештачком травом код ОШ „Момчило Живојиновић“. Када можемо да очекујемо реализацију пројекта и колико је он значајан за развој спорта, нарочито када су млађи узрасти у питању?
- Израда таквог терена је од историјске важности за нашу општину, нарочито када је реч о фудбалу. Донација Фудбалског савеза Београда износи преко 20 милиона динара, а ми смо, као локална самоуправа, у обавези да поменути простор приведемо намени, односно, обавимо све припремне радове. Планирано време за завршетак ове веома значајне инвестиције је крај 2016. године. То ће бити изузетно важно за развој фудбала, не само у нашој општини, већ и региону, јер ћемо, практично, имати фудбалски центар за млађе селекције. Јако је битно што ћемо на тај начин омогућити фудбалским клубовима квалитетан рад током целе године, а нашој деци обезбедити најбоље услове за напредак и развој.
Какав је план када је реч о осталој спортској инфраструктури? Да ли имате решење за градски стадион Селтерс како би Младеновчани коначно добили један модеран спортски објекат?
- У Програму развоја спорта дефинисан је и план развоја инфраструктуре. Због лошег стања спортских објеката на територији општине Младеновац, у које годинама није улагано, план ће бити испуњен нешто касније него што бисмо ми волели. Радиће се у фазама, у зависности од финансијских средстава. Што се тиче градског стадиона, проблем је у томе што објекат нема дефинисан правни статус. Почели смо да радимо на решавању проблема и надам се да ћемо убрзо окончати тај посао. Када решимо имовинске односе и поменута локација коначно постане власништво општине Младеновац, изградићемо спортски објекат који ће бити храм фудбала у нашој општини и који ће, поред комплекса Селтерс бање, допринети развоју бањског и спортског туризма у Младеновцу.
Шта за Младеновац значи то што ће ускоро добити своју Кућу фудбала? Занимљиво је да ће идејно решење за изглед тих просторија дати студенти који су на завршној години архитектуре.
- Досадашње просторије Фудбалског савеза Младеновца биле су у веома лошем стању, прилично неугледне, и поред тога што се у њима окупљао велики број спортских радника. Свих ових година нико није нашао за сходно да реновира просторије и доведе их у пристојно стање. Захваљујући доласку Славише Кокезе на чело Фудбалског савеза Београда, који је разумео проблеме општинских фудбалских савеза, Младеновац ће добити репрезентативне просторије, односно, Кућу фудбала којом ћемо се поносити. Да кажемо да су у питању просторије у главној улици где је био некадашњи „Воћар“. Иначе, идејно решење за изглед тих просторија даће младе архитекте - сарадници Канцеларије за младе градске општине Младеновац. Овим чином показујемо да дајемо шансу младим људима због којих и радимо овакве пројекте, а осим тога, ко би то боље разумео и урадио од њих.
Да ли је тачна информација да ћете и сами ускоро постати члан Извршног одбора Фудбалског савеза Београда? Ако будете у прилици да на тај начин учествујете у раду тог тела, шта ћете покушати да урадите конкретно за младеновачки спорт?
- Не бих да причам о томе унапред, али ако се то деси, сигуран сам да ћу допринети да рад Извршног одбора Фудбалског савеза Београда буде на бољем нивоу него сада. Трудићу се да се настави пракса помагања општинским фудбалским савезима, посебно у области инфраструктуре и млађих категорија.
Да ли је Програмом развоја спорта дефинисан начин финансирања спортских клубова на територији општине и хоће ли у том сегменту бити промена у односу на досадашњи период? Колико је новца у привеменом буџету опредељено за спорт?
- Акционим планом који је у изради, биће дефинисани и ти детаљи. Свакако ће бити промена у односу на претходне године. Финансираће се искључиво програмски, а посебно ће се обратити пажња на контролу утрошених средстава. Уколико се испостави да је неко неоправдано утрошио средстава, мораће да врати новац у буџет. Што се тиче висине средстава, сигурно је да ће бити значајно већа у односу на претходни период. У овом трентуку не могу да прецизирам колико, док нам не стигну сви програми спортских клубова.
Новогодишњи турнир у малом фудбалу ушао је у другу фазу. Да ли сте задовољни организацијом такмичења, односно, квалитетом пријављених екипа? Рекло би се да је ове године прилично велики одзив публике?
- Да, свакако сам задовољан, пре свега бројем учесника, а посебно квалитетом пријављених екипа. Чињеница да се у други круг такмичења није пласирао један број квалитетних екипа говори у прилог томе да је овај новогодишњи турнир један од најбољих у последњих неколико година. Показатељ да смо урадили одличан посао је и огромна посећеност и крајње позитивна реакција младеновачке спортске публике. Надам се да ће у самој завршници посета бити још већа и да ћемо имати прилику да гледамо врхунски фудбал. Посебно ми је драго што је репрезентација Србије у футсалу посетила наш турнир и у сали Спортског центра одржала тренинг уочи предстојећег Европског првенства.
Наградни фонд турнира, чини се, није мали? Да ли су сви трошкови покривени и хоће ли Спортски центар, у којем је такмичање организовано, остварити одређене приходе?
- Свакао смо наградним фондом желели да привучемо већи број екипа, посебно оних квалитетних. Уз помоћ градске општине Младеновац, пријатеља и донатора који су разумели све ово што радимо, нарочито због тога што је све транспарентно, наградни фонд и трошкови организације биће покривени у потпуности. Спортски центар ће приходовати од организације турнира више него претходних година. Да и не говорим о враћању огромног броја младих људи у Спортски центар који, чини ми се, одавно није изгледао као током овог турнира. Оваквом организацијом поставили смо темеље да новогодишњи турнир у малом фудбалу наредних година постане једна од најбољих манифестација у региону, ако не и у Србији.
У Привременом органу сте задужени за координацију између локалне самоуправе и институција града Београда. Који су резултати Вашег рада у протеклих пет месеци?
- Било је од изузетне важности успоставити добру комуникацију са институцијама града Београда. Чињеница је да не постоји област у којој нисмо направили одређени помак, али је потребно времена и стрпљења да се сарадња подигне на још већи ниво. Поменућу само неке у којима смо имали фантастичне резултате. Када је реч о пољопривреди, од 18 пројеката за доделу подстицајних средстава у области повртарства и воћарства на територији града Београда, 16 су добили пољопривредници са територије општине Младеновац, а вредност добијених средстава је преко 5 милиона динара. У току су и други конкурси преко којих ће доћи још инвестиција у наш град. Подсетићу Вас да је у области саобраћајне и комуналне инфраструктуре у општину Младеновац инвестирано више од 70 милиона динара. Што се тиче спорта, преко градских секретаријата и министарстава, кроз разне пројекте и програме за финансирање школског спорта, клубова и организација, у нашу општину и Спортски центар ушло је више од три милиона динара. Затим, више од два милиона у области социјалне и дечије заштите, кроз помоћ угроженим категоријама и најмлађим суграђанима, преко Центра за социјални рад. Када је реч о здравству, просвети, култури и другим областима, очекујем да ћемо тек привући велики број инвестиција, имајући у виду да смо недавно конкурисали. Ово је само део области на којима смо се ангажовали, а у наредним годинама очекујемо инвестиције од града Београда и Репоблике Србије у износу од преко 500 милиона динара. Изузетно је важно да градска општина Младеновац напокон има брзу и ефикасну комуникацију са градским и републичким институцијама јер оне највише могу да допринесу бржем и ефикаснијем развоју, посебно у домену отварања нових радних места, једном од највећих проблема у претходном периоду.
Имајући у виду да сте један од координатора у локалном одбору Српске напредне странке, за крај овог разговора бих Вас замолила да прокоментаришете тренутну ситуацију на политичкој сцени Младеновца. Какав резултат очекујете на предстојећим локалним изборима и, са друге стране, шта грађани Младеновца могу да очекују уколико СНС буде партиципирала у будућој власти?
- Врло је јасно да тренутно на политичкој сцени Младеновца, осим Српске напредне странке и њених коалиционих партнера, не постоји скоро ни једна политичка организација која може да понуди грађанима бољи и квалитетнији програм опоравка општине. Опозиција готово да и не постоји. Траже изборе а моле Бога да их не буде јер ће се после избора коначно показати где им је место на политичкој сцени Младеновца. Свакако, очекујем апсолутну победу Српске напредне странке која ће добити мандат да у наредне четири године спроведе све ово о чему сам говорио. Што се тиче грађана, сигуран сам да после тешких и болних реформи, а након увођења реда у свим областима, могу очекивати нова радна места, бољи животни стандард, квалитетније услове живота и светлију будућност за своју децу.