Интервју - Владан Глишић: Сигуран сам да смо на добром путу
Председник Привременог органа градске општине Младеновац и један од координатора локалног одбора Српске напредне странке, Владан Глишић, у разговору за mladenovac.sns.org.rs kаже да је Привремени орган, пре свега захваљујући уштедама, успео да очува стабилност општине и створи темељ за њено даље функционисање и развој. Истиче да ће предстојећи буџет, по први пут после много година, бити развојни, а укупна улагања у наредној години преко милијарду динара. За себе каже да није човек који много обећава и да жели да резултати рада говоре уместо њега, а подршка грађана му, каже, даје највећи подстрек за даљи рад.
Да ли одлагање избора за следећу годину има законског основа и да ли осећате известан притисак због приче коју пласира опозиција, да Привремени орган ради нелегално?
- Питање о расписивању избора у Младеновцу је у надлежности Скупштине града Београда. Привремени орган има пун легитиметет и сви коалициони партнери и даље учествују у његовом раду. Одлуке доносимо као колективни орган у техничком мандату и свака је у складу са законом. Напоменућу и то да су нам се представници претходне власти обратили за исплату накнаде на име неискоришћеног годишњег одмора. Очигледно, чим су упутили захтев нама, да и они сматрају да смо легитимни.
Балша Божовић је недавно изјавио да, према његовим сазнањима, постоје велики притисци да се изда налог за хапшење Дејана Чокића пред наредне локалне изборе. Како то коментариштете?
- Трудимо се да сачувамо интерес грађана и општине, а институције раде свој посао. Свако ко је радио противзаконито треба да одговара. Ко је радио по закону, нема разлога да буде забринут да ће бити изложен политичком прогону.
Привремени орган је поднео кривичне пријаве против лица за која постоје докази да су својим поступцима оштетили општински буџет. Да ли имате сазнања докле се стигло са поступком?
- Привремени орган је инсистирао на томе да све институције раде свој посао. Јавни правобранилац је поднео кривичне пријаве на основу доказа које су доставиле стручне службе. Привремени орган не представља силу. Ми смо само неко ко спроводи одлуке институција које морају да заштите интерес грађана и саме општине. Очекујемо да ће после поднетих кривичних пријава надлежни органи одрадити свој део посла и процесуирати сва кривична дела, ако се докаже да их има. У супротном, објасниће грађанима како је могуће да осам година општина пропада, да је општинска имовина узурпирана, буџет опљачкан, а да нико не сноси одговорност. Сложићете се да грађани очекују да правда буде једнака за све и да нема привилегованих.
Какав је однос снага на локалној политичкој сцени тренутно, колико је снажна опозиција у Младеновцу данас, пар месеци пред локалне изборе?
- Не бих се бавио снагом опозиције. Чињеница је да постоји једна јака политичка опција која се бори за опстанак општине Младеновац, којој је главни циљ бољи живот грађана. То ћемо постићи великим залагањем и реформама, како у јавним предузећима, тако и у начину управљања, које мора да буде домаћинско, засновано на закону, са поштеним односом према грађанима и имовини општине.
Са једне стране, грађани примећују известан бољитак од када сте преузели управљање општином . Међутим, има и оних који кажу да је све оно што се тренутно ради само „шминка“ и да нема крупних и значајних послова, инвестиција које би отвориле нова радна места.
- Када смо преузели власт пре пет месеци, затекли смо веома тешко стање и јавашлук у сваком смислу. Први задатак био је да уведемо ред и дисциплину у рад општинске управе и јавних предузећа, да спречимо злоупотребе, заштитимо имовину и радна места запослених. Колико је значајно све оно што смо до сада урадили, најбоље ће Вам рећи грађани који су решили своје дугогодишње проблеме, за које у претходном периоду није било слуха. Као пример навешћу само то да јавна расвета осам година није одржавана и сервисирана. Остао је огроман дуг, инсталације у квару и трећина неисправних сијалица. То је само један пример како су системски уништене вредности.
Сматрате ли да би довођењем бар једног инвеститора стекли много више поверења код грађана, имајући у виду да је незапосленост проблем број један у општини?
- Имали смо разговоре са неколико потенцијалних инвеститора. Знајући да је код нас тешка ситуација и велика незапосленост, њихове понуде за сада су доста лоше и некоректне. Они су тренутно у фази одлучивања да ли ће улагати или не. Међутим, када се докажемо као добри домаћини и неко ко добро управља општином, када исплатимо велике дугове, верујте ми да ћемо привући и инвеститоре чије ће понуде бити много квалитеније и који ће водити рачуна и о радницима, не само о свом профиту. У међувремену, наш задатак је, између сталог, да очувамо радна места и да проширимо постојећа капацитете.
Колико је у том смислу била значајна посета министра привреде Жељка Сертића?
- Посебно нам је драго што је трибини присуство велики број младеновачких привредника. Министар Сертић је изнео планове за 2016. годину и нагласио да није могуће отварати нова радна места уколико не постоји добра сарадња између привредника и локалне самоуправе. У том правцу и уз подршку коју имамо, трудићемо се да изађемо у сусрет свим потенцијалним инвеститорима, али и привредницима који већ раде на територији општине Младеновац. Имамо проблем што нисмо јединица локалне самоуправе и често не можемо да задовољимо одређене предуслове и поједине законске оквире који нас коче у остваривању брже и квалитетније сарадње. Циљ нам је отварање нових радних места у привреди, пољопривреди и туризму. Идеја нам је да се Младеновац убудуће развија као град зелене економије, бањског и спортског туризма као и производње и прераде квалитетне здраве хране, што може бити носилац развоја целе општине. Постоји интересовање домаћих и страних инвеститора да улажу у изградњу хотела и комерцијалних објеката који би били у функцији јединствених природних потенцијала Селтерс бање и Космаја. На нама је да обезбедимо атрактивне локације које ћемо им понудити. У тај процес смо увелико ушли.
Недавно је била актуелна тема у вези са преласком у СНС председника општине Сопот, Живорада Милосављевића. Вама, поједини, и данас спочитавају то што сте из Уједнињених региона Србије прешли у Српску напредну странку.
- Српска напредна странка и премијер Александар Вучић прерастају у један покрет за опстанак Србије. Сложићете се да велики број квалитетних људи подржава борбу премијера Вучића против криминала и корупције као и јаку спољну политику коју води. Квалитетни људи који појачавају редове Српске напредне странке су добродошли.
Имајући у виду да сте и сами били део претходне власти, за коју данас кажете да се недомаћински понашала, намеће се питање да ли сте тада били упознати са евентуалним малверзацијама и злоупотребама? Ако јесте, шта сте у том тренутку предузели да се супроставите таквом вршењу власти?
- Учествовао сам у вршењу власти као заменик председника Скупштине од 2009. до 2012. године. Био сам председник Комисије за пољопривреду три месеца и члан Већа девет месеци. Међутим, никада нисам био на платном списку у општини. Био сам стално запослен у Ветеринарској станици Младеновац, а моја примања за ангажовање у општини биле су накнаде за учествовање у раду поменутих тела. Прихватио сам место члана Већа као личност која ће се бавити стручним радом. Мој ресор су биле комуналне делатности. У свом мандату од девет месеци трудио сам се да решим, или бар дођем до сазнања како наћи решење, за два велика комунала проблема - азил за напуштене животиње и проблем паса луталица. Бавио сам се и санацијом водотокова у општини Младеновац. У мом мандату је обављено чишћење мелиорационих канала Серава - Кланички поток и уређено корито реке Луг. Због неслагања у начину функционисања општине, пре свега у погледу коришћења буџетских средстава која су са инфраструктурног дела пребацивана на потрошњу, дошло је до сукоба између мене и тадашње владајуће структуре. У то време се кренуло и у кампању куповине одборника и једна неприродна коалиција је владала општином. Нисам хтео да учествујем у таквом раду и зато сам на једној од седница Скупштине подено оставку, што је забележила и камера РТВ Младеновац.
Ви сте један од шест координатора у младеновачком одбору Српске напредне странке. Каква је ситуација унутар општинског одбора пар месеци пред изборе, будући да провејавају приче о томе да постоји више „струја“?
- Не постоји више струја унутар општинског одбора Српске напредне странке. Као и у свакој јакој политичкој опцији, постоји више начина размишљања. Међутим, један је онај који подржава политику премијера Вучића, а то је посвећеност великом раду, штедња на свим нивоима, да су нам грађани на првом месту и да мандат искористимо за спровођење реформи како би грађани осетили бољитак. Један од наших циљева је да млади, стручни и образовани људе остану са својим породицима у нашој општини. На нама је да им створимо услове за то. Када они буду почели да се запошљавају у Младеновцу, знаћемо да смо направили успех.
Да ли се садашња власт у Младеновцу понаша попут својих претходника, када је реч о кадровској политици, односно, страначком запошљавању?
- Осим функционера и чланова странке који су преузели одговорне функције у јавним предузећима и општини, нисмо запослили никога на одређено време. Неосноване су и неистините оптужбе, што се може проверити, да смо прекорачили број запослених у јавним предузећима. Зашто не кажу истину да су претходни директори морали да отпусте људе јер су са њима потписали противзаконите уговоре. Две трећине људи смо вратили на своја радна места, а остали су запослени у складу са тренутним потребама. Примљени су људи без обзира на страначку припадност, те су неосноване примедбе да међу њима нема чланова Демократске странке. Напротив, поједини чланови опозиционих партија остали су на руководећим позицијама у јавним предузећима и у управним одборима.
Грађани имају бројне примедбе на рад предузећа „Метропаркинг“ у Младеновцу и од претходне власти су тражили да раскине уговор са поменутом фирмом. Колики је приход у буџет ГО Младеновац од Метропаркинга и да ли је уговор штетан по општину? Ако јесте, шта ћете предузети?
- Ми смо у техничком мандату, а то што ме питате је сложено питање које датира од пре десет година. Уговоре је писала претходна власт која је дозволила да се један део реализује на штету грађана и општине. Привремени орган је успоставио солидну сарадњу са власницима Метропаркинга. Како свим питањима приступамо озбиљно, уговор смо ставили под финансијску експертизу. Иако сматрам да приход може да буде бољи, као и услуга паркирања, из тог разлога за сада нећу коментарисати да ли је уговор штетан или није. Поштоваћемо начин на који је у општини Младеновац регулисано паркирање, а након преиспитивања уговора и прецизних сазнања о финансисјким ефектима, предузећемо даље кораке.
Има ли помака у раду јавних предузећа у Младеновцу и где највише „шкрипи“?
- Што се тиче ЈКП „Пијаце“ Младеновац, покушавамо да успоставимо нови облик функционисања јер је неопходна много боља финансијска дисциплина, пре свега у самом наплаћивању и вођењу економске политике. Похвалио бих ЈКП „Младеновац“ које је за четири месеца успело да врати дуг добављачима у износу од шест милиона динара, а затечена дуговања била су преко 50 милиона динара. Дисциплинованим радом, као до сада, очекујем да ћемо у следећој години успети да вратимо велики део дугова. Јавна предузећа ће ову годину завршити са позитивним пословањем или ће бити на нули, осим установа - Туристичке организације и Спортског центра, које ће годину завршити негативним резултатом. Предложићемо мере помоћу којих ће се вратити дугови из претходних година и сачинити реалан план пословања који ће им омогућити приходовање и стабилност у пословању.
Из Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда најављено је да ће наставак изградње улице Браће Баџак почети у октобру. Крај године је, а радови нису почели. Да ли имате сазнања због чега се одступило од плана?
- Радови нису почели на време зато што је дошло до проблема у другој фази изградње, односно, нису на време стигле потребне дозволе и документација. У међувремену, расписани су тендери за извођење радова. У првој фази биће урађен потез до Космајске улице. Имамо уверавање да ће радови почети ускоро, одмах после Нове године.
Да ли је тачна информација да ће општини Младеновац у 2016. години бити опредељено више од 700 милиона буџетских средстава, што је доста више новца у односу на претходну годину. Шта ће бити приоритети?
- То је тачна информација. Општи део буџета износиће око 580 милиона, а капитални део око 120 милиона динара. Осим тога, планирана су улагања преко Дирекције за грађевиснко земљиште у инфраструктурне објекте. Знате и сами да је Град донео стратегију по којој у наредних десет година сви грађани на територији Београда морају да имају воду и канализацију. У склопу тога биће покренути велики инфраструктурни пројекти у Младеновцу попут изградње фабрике за пречишћавање отпадних вода. У следећој години кренућемо у откуп касарни, завршићемо изградњу улице Браће Баџак и тако добити важну обилазницу, имаћемо значајна улагања у канализациону и водоводну мрежу. Преко више градских Секретаријата у Младеновац ће, кроз пројеке, бити уложено више од 200 милиона динара. Вредност свих инвестиција од Града биће преко 300 милиона, а укупна улагања преко милијарду динара.
Доста је било полемике, нарочито на друштвеним мрежама, око сата у главној улици који је поставила претходна општинска власт, а који је недавно скинут. Зашто је то учињено?
- Да ли бисте Ви имали дилему између решавања једног животног питања као што је санирање клизишта у Великој Иванчи и улагања у нешто што је потпуно непотребно у овом тренутку? Уместо да се бавимо софистицираном политиком као што је то радила Демократска странка, изабрали смо да се бавимо животним проблемима грађана јер сматрамо да је то у овом треутку приоритет.
На шта сте највише поносни од онога што је урађено у протеклих пет месеци, а шта је то са чим нисте задовољни?
- Поносан што су грађани стекли у нас поверење. Поштују нас јер су схватили да радимо у њиховом интересу и да смо озбиљни у намери да проблеме решавамо системски. Доста је уложено у путну инфраструкту. Велику пажњу посветили смо образовању. У току су радови на реновирању неколико школа, финансирамо уградњу видео надзора у тим установама како бисмо повећали безбедност деце. Решавамо вишедеценијске проблеме попут санације подземних вода испод објекта ОШ „Свети Сава“. Доделили смо стипендије најбољим студентима од којих очекујемо да за неколико година преузму одговорнст у решавању важних питања у држави и општини, а један од приореита биће запошљавање приправника у јавним предузећима и управи. Трудили смо се да у ових пет месеци извадимо из прашине све важне датуме и обележимо све историјске манифестације а не да делимо на подобне и неподобне као што је то чинила претходна власт. Са друге стране, нисам задовољан односом појединих људи запослених у управи и јавним предузећима који су све ово време били привилеговани, примали редовно плате, а нису се трудили да раде у интересу општине и покажу иницијативу да сачувају своје радно место. Такође, сматрам да су социјална давања много мала и тешко ми је када не можемо да изађемо у сусрет свима којима је помоћ потребна. Да бисмо више новца могли да издвојимо за решавање животних проблема угрожених грађана, мораћемо да направимо још веће уштеде, пре свега укидањем апсолутно свих привилегија које смо добили са функцијама.
У свакодневном сте контакту са грађанима, ослушкујете потребе људи и инсистирате да се решавају њихове иницијативе. Како они да знају да оно што се тренутно ради, и сви планови о којима говорите, нису само предизборне радње и обећања, будући да су им очекивања више пута изневерена.
- Од тренутка када смо преузели руковођење општином, спроводимо једино кампању за бољи живот грађана. Треба времена, много енергије и рада, али искреност и посвећеност послу људи препознају. Много тога што смо обећали смо и испунили. А када решите нечији проблем, то је велики успех, како за те људе, тако и за мене као појединца, политичара. Нисам човек који много обећава. Најбоље је да грађани сами виде резултате рада и оцене их. Чињеница је да смо преузели руковођење општином у најтежем тренутку, када је Младеновац био пред финансијским колапсом. Стегли смо каиш и захваљујући уштедама успели да вратимо велики део дуга. Проблеми су се гомилали годинама и о интересу грађана нико није водио рачуна. Не постоје инстант решења и зато, да бисмо имали истински помак, инсистирам на томе да проблеме решавамо плански и одговорно. Резултат у том случају не може да изостане.